Historia Staniszewa

Staniszewo to miejscowość, która znajduje się na Ziemi Kaszubskiej. Turystów i podróżników przemierzających Ziemię Kaszubską uderza niezwykłe bogactwo krajobrazów. Jeżeli wierzyć legendzie wzięło się ono stąd, że Pan Bóg zabrał się za tworzenie Kaszub na samym końcu. A ponieważ zostało mu sporo „budulca”z najrozmaitszych krain, które ukończył wcześniej, rzucił Bóg to wszystko na ziemię Kaszubską- i tak zostało do dziś.

#

—Staniszewo to wioska, która istnieje już około 700 lat i ulega ciągłym przemianom. Znajduje się w Powiecie Kartuskim na trasie między Mirachowem a Kartuzami. W sąsiedztwie znajduje się niezwykle piękne Kaszubskie sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie (zdjęcie niżej).

#

Jak wygląda dzisiejsze życie Kaszubów? Spójrzmy na nasze podwórka w Staniszewie i okolicy (zapraszamy do naszej galerii).

Mieszkańcy Staniszewa i okolic kochają swoje miejsce na Ziemi, widać to po tym,jak dbają o swój dom, podwórko, jak kształtują to wyjątkowe miejsce na Kaszubach. Dziękujemy mieszkańcom Staniszewa za możliwość sfotografowania przedstawionych miejsc.

Staniszewo na KASZUBACH

Kaszuby to nie tylko zielone lasy i brunatne gleby, błękitne jeziora i rzeki, ale także mieszkańcy – Kaszubi – tworzący klimat i odrębność tego regionu. Ich wyjątkowość to przede wszystkim kultura, której są wierni od lat i którą przekazują z pokolenia na pokolenie. To język jakim się posługują po dziś dzień, wyjątkowy w skali światowej. Strój ludowy, który noszą z dumą i szacunkiem, dostojnie go prezentując podczas uroczystości kościelnych, to obrzędy i zwyczaje związane z ich życiem codziennym, a także sztuka rodzima, którą uprawiają w małych domowych pracowniach. Nie tworzą wielkich fabryk ani zakładów wytwórczych, są wierni swojej historii ręcznie wyrabianych przedmiotów, które rozpoznawalne są w całej Polsce.

Najbardziej znany i popularny ze sztuki rodzimej jest haft kaszubski, który swoje korzenie ma w XVIII wieku. Po dziś dzień hafciarki ręcznie ozdabiają lniane płótna zgodnie z tradycyjnymi wzorami i przy użyciu odpowiednich kolorów, aby móc udekorować świąteczne stoły.

W czasie wolnym od pracy w polu oraz obowiązków domowych Kaszubi często gromadzili się w swoich chëczach lub karczmach, aby wspólnie z bliskimi i sąsiadami radować się i bawić przy kaszubskiej muzyce. Rozpoczęcie zabawy oznajmiały bazury, które w akompaniamencie diabelskich skrzypiec i burczybasu grały skoczne melodie. A tym, którym brakowało sił tańcząc Kosedera zasiadali do obficie zastawionych stołów, aby delektować się wyśmienitymi potrawami kuchni kaszubskiej. Własnoręcznie wypiekany chleb, śledzie po kaszubsku i kaszubska malina to tylko niektóre z lokalnych specjałów. „Jo jem najedłi ë napiti, ale muszi tabaką bëc nos przebiti”, zgodnie z tym kaszubskim przysłowiem, po jedzeniu każdy prawdziwy Kaszuba powinien zaniuchać tabaki ze swojej tabakiery- NA ZDROWIE!

Po dziś dzień organizowane są takie uczty i biesiady wiec aby zapoznać się bliżej z kulturą kaszubską, aby poznać te zwyczaje i obrzędy, a przede wszystkim usłyszeć gwarę należy odwiedzić krainę Gryfa, a zaprowadzi on Was Drogą Kaszubską do samego serca Kaszub, do Sianowa, Kartuz i naszego STANISZEWA.